Follow Me on Pinterest

neděle 30. prosince 2012

Zelňačka


5 středních brambor
5-10 kuliček černého pepře
5 kuliček nového koření
2 bobkové listy
lžička kmínu
bujon v kostce
kousek slaniny
2 klobásy (jakékoli - jemné, pikantní, paprikové)
lžíce majoránky
3 stroužky česneku
2 lžíce sladké papriky, případně s troškou pálivé
1 kg kyselého zelí i se šťávou
sůl

Brambory oloupeme a nakrájíme na kostky. Dáme je do velkého hrnce, přidáme 1 nebo 2 kostky bujonu (ideální by byl vývar z masa) a koření - pepř, nové koření, bobkový list a kmín. Koření dávám do kulatého čajového sítka, po uvaření je pak vytáhnu a vyhodím a nikdo neriskuje prokousnutí kuličky pepře. Stejně poslouží plátěný pytlíček. Brambory se vaří samostatně, pokud bychom rovnou přidali zelí, nezměkly by. Slaninu nakrájíme na drobné kostičky a na pánvi ji opečeme, na ní pak opečeme nakrájené klobásy. Do pánve přidáme prolisovaný česnek, majoránku a papriku, promícháme a pánev stáhneme, aby paprika nezhořkla. Obsah pánve vsypeme do hrnce s bramborami, přidáme zelí, přilijeme vodu, pokud je potřeba, a vaříme do změknutí. Podle chuti přisolíme.

úterý 25. prosince 2012

Sušenky z kuřecích jater pro psy



1/2 kg kuřecích jater
1/2 kg ovesných vloček
2 vejce
hrst čerstvé petržele kudrnky
lžíce majoránky
1 stroužek česneku

Vločky rozemeleme nebo rozmixujeme na prášek. Vysypeme do mísy a do mixéru dáme zbytek ingrediencí, které taky umixujeme. Tekutou směs promícháme s vločkami a vymažeme na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme při 150 stupních asi 45 minut. Ještě zatepla nakrájíme na čtverečky. Sušenky uchováváme v chladu v uzavřené nádobě. Těžko říct, jaká je trvanlivost tohoto pečiva, většinou se dělíme i s kamarády, takže nám sušenky nevydrží déle než pár týdnů.

pondělí 24. prosince 2012

Paštika z kachních jater

1/2 kg kachních jater
4 lžíce sádla (použila jsem tuk, který zůstal ze slaninového džemu)
50 g másla
1 lžíce majoránky
1 lžíce adžiky, případně jiného oblíbeného koření
lžíce steakové omáčky, například švestkové
sůl, pepř
nakládané brusinky
sušené brusinky na ozdobu

V pánvi rozehřejeme sádlo a opečeme na něm jatýrka nakrájená na kousky. Přidáme koření a restujeme, dokud nejsou játra hotová. Nakonec osolíme a vmícháme máslo. Ještě teplou směs rozmixujeme tak, aby v ní zůstaly kousíčky jater. Do misky dáme vrstvu paštiky, na ni tenkou vrstvičku nakládaných brusinek a překryjeme další paštikou. Misku ozdobíme sušenými brusinkami. 


čtvrtek 20. prosince 2012

Slaninový džem


1/2 kg plátkové anglické slaniny
1 velké jablko
4 stroužky česneku
1/4 šálku jablečného octu
3/4 šálku uvařené silné kávy
1/4 šálku hnědého cukru
1/4 šálku javorového sirupu
1/4 šálku bourbonu
1/2 lžičky tabaska

Slaninu nakrájíme na kousky a ve vysoké pánvi ji na střední výkon opékáme do křupava. Je jí dost, proto to může trvat i čtvrt hodiny. Opečenou slaninu dáme na papírový ubrousek okapat, slijeme tuk, v pánvi ho necháme jen lžíci. Na oleji opečeme nadrobno nasekaný česnek a nahrubo nastrouhané jablko. Když změknou, přilijeme směs octa, cukru, sirupu, tabaska a bourbonu, vsypeme slaninu a na mírném ohni vaříme asi hodinu. Doba vaření je jen odhadem, směs má mít sirupovitou konzistenci, prostě má připomínat džem. Ještě teplý džem dáme do mixéru a nahrubo ho rozmixujeme. Dáváme do skleniček (moc jich není, asi dvě od dětské přesnídávky). Pokud džem nesníme ještě teplý, vydrží v lednici až 4 týdny.

sobota 15. prosince 2012

Brownies


2 tabulky čokolády na vaření
1 ¼  šálku másla
1 ¾ šálku hnědého cukru
4 vejce
vanilkový cukr
1 ¼ šálku polohrubé mouky
šálek sekaných ořechů, čokoládových kousků, sekaných karamelek
sůl

Předehřejeme troubu na 180° C. Na mírném ohni rozpustíme čokoládu s polovinou másla. V míse ušleháme druhou polovinu másla s cukrem, vmícháme postupně vejce, potom čokoládu a vanilku. Přidáme mouku, špetku soli a ořechy. Kromě nich jsem tam dala kousky bílé, kousky mléčné čokolády a nasekané karamelky. Směs nalijeme na vymazaný a vysypaný plech a pečeme 30-40 minut.

neděle 25. listopadu 2012

Steak z lososa


plátky lososa s kůží
mořská sůl
olivový olej
citron nebo limetka

Lososa zbavíme šupin. Pánev zahřejeme na střední teplotu a do rozehřáté pánve kladem plátky lososa kůží dolů. Opečeme po dvou minutách z obou stran. Potom plátky dáme do pekáče kůží dolů a pečeme v troubě při teplotě 70 stupňů asi 10 minut. Na talíři posolíme mořskou solí a zakápneme olivovým olejem a čerstvou šťávou z limetky.

pondělí 12. listopadu 2012

Pečené maso na zelí

1 kg masa (vepřová plec, uzená krkovice, kuřecí stehna... na obrázku je kombinace plece a uzené krkovice)
sůl
kmín
0,5-1 kg kysaného zelí

Pekáč vyložíme zelím. Šťávu necedíme a zelí neproplachujeme, všechno hezky do pekáče. Maso posolíme a pokmínujeme, položíme na zelí, přiklopíme horním dílem pekáče a v troubě vyhřáté na 170 stupňů pečeme necelou hodinku.
Pekáč můžeme v polovině pečení odkrýt a maso se zelím podlévat pivem nebo odloženou, případně dochucenou šťávou z kysaného zelí. Zelí podáváme nezahuštěné. Jako příloha se hodí bramborové knedlíky nebo nočky.

sobota 10. listopadu 2012

Zelný závin



balíček lístkového těsta
půlkilový pytlík kysaného zelí
6 plátků uzeného masa nebo šunky
1-2 pikantní klobásky nebo chorizo
6 plátků uzeného sýru

Klobásku nakrájíme na kolečka a opečeme na pánvi. Přidáme zelí z pytlíku a za občasného míchání vydusíme všechnu šťávu. Směs zelí a klobásy necháme vychladnout. Těsto rozpůlíme a obě poloviny rozválíme na tenký plát. Na střed klademe plátky uzeného, na ně naskládáme zelnou směs a na ni plátky sýru. Závin zabalíme (já ho jen překládám) a pečeme ve vyhřáté troubě.


čtvrtek 1. listopadu 2012

Zelenina s dipem

mrkev
kedlubna
brokolice
paprika
ředkvičky
okurka ... zkrátka zelenina
150 g bílého jogurtu
150 g balkánského sýru
lžička sušené bazalky

Sýr rozmačkáme vidličkou a smícháme ho s jogurtem a bazalkou. Můžeme si vzít na pomoc mixér. Zeleninu nakrájíme na kousky. Dip podáváme v misce nebo v paprice s odříznutým vrškem.


sobota 27. října 2012

Guacamole


1 avokádo
1 menší rajče
1 lžíce limetové šťávy
1/4 lžičky chilli omáčky
1/2 lžičky soli
pepř
1/2 stroužku česneku
tortillové chips

Zralé avokádo vypeckujeme, zbavíme slupky a rozmačkáme vidličkou. Osolíme, opepříme, zakapeme čerstvě vymačkanou šťávou z limety, vmícháme utřený česnek, chilli omáčku a najemno nakrájené rajče. K avokádovému dipu guacamole podáváme tortillové chips.



pátek 19. října 2012

Buffalo chicken wings z trouby


1,5 kg kuřecích křidélek (asi 12 kusů se pohodlně vejde na velký plech)
sůl
2 lžíce másla
3 lžíce pálivé omáčky (chilli, tabasco)
1 a 1/2 lžíce bílého vinného octu

Na dip z plísňového sýru:
1/2 šálku kysané smetany
150 g plísňového sýru
2 lžíce bílého vinného octu
½ stroužku česneku

Křidélka očistíme, osolíme, naskládáme na plech vyložený pečicím papírem a vložíme do trouby rozehřáté na 180 stupňů. V rendlíku rozpustíme máslo, přidáme pálivou omáčku a ocet. Pálivou směsí potíráme křidélka během pečení. Pečeme 30 až 40 minut. Okamžitě podáváme s dipem z plísňového sýru. Můžeme přidat špalíčky z mrkve a řapíkatý celer.



sobota 13. října 2012

Pečená štika s citrónem

filé ze štiky, případně jiné sladkovodní ryby
sůl
olivový olej
půl citrónu

Filé ze štiky osolíme a dáme do pekáče kůží nahoru. Pečeme v horkovzdušné troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 10 až 15 minut. Kůže se stáhne a ryba začne vonět. Po 10 minutách rybu otočíme, zastříkneme olivovým olejem, poklademe plátky z půlky citrónu a vrátíme do trouby, pokud možno pod gril, na dalších 10 minut.



neděle 23. září 2012

Pomerančové muffiny s brusinkami

1,5 šálku polohrubé mouky
3 lžičky prášku do pečiva
1/4 lžičky soli
1/4 šálku cukru
1/4 šálku másla pokojové teploty
1 vejce
1 šálek pomerančové šťávy
1 lžíce strouhané pomerančové kůry
1 šálek sušených brusinek

Troubu předehřejeme na 200° C. Muffinovou formu na 12 kousků vymažeme a vysypeme nebo vyložíme papírovými košíčky. Máslo ušleháme s cukrem, přidáme vejce a šleháme dohladka. Přidáme šťávu a kůru. Postupně vmícháváme směs mouky s práškem do pečiva a solí. Nakonec vmícháme brusinky. Formičky plníme do 2/3 a pečeme přibližně 15 minut.



Kefírový dort s malinami

180-200 g sušenek typu Club, Bebe dobré ráno
70 g másla
100 ml mléka
15 g práškové želatiny
500 ml kefíru
100 g polotučného tvarohu
půl limety + kůra z celé limety
150 g cukru (osobně dávám přednost hnědému)
1 vanilkový cukr
300 g malin (případně jiného sezónního ovoce)


Sušenky rozdrtíme do mísy a promícháme se změklým máslem. Směs natlačíme na dno dortové formy  vyložené potravinářskou fólií a dáme do lednice chladit. Želatinu rozmícháme v mléce, zahřejeme a necháme rozpustit. Kefír našleháme s tvarohem, cukrem a vanilkovým cukrem. Vmícháme vychladlé mléko se želatinou, přidáme maliny a směs nalijeme na sušenkový základ. Přes noc chladíme a podáváme s ovocem.


sobota 22. září 2012

Gruzínský lilek od Ramaze


2 lilky
sůl
šálek nasekané zelené petrželky (kudrnky)
1 hlavička česneku
ocet
olej

Lilek nakrájíme podélně na asi centimetr silné plátky (neloupeme). Pořádně je osolíme a necháme v cedníku, aby pustily vodu. Asi po hodině (nechávám je vypotit i přes noc) je osušíme a rychle z obou stran osmahneme. Lilky klademe do mísy, každou vrstvu potřeme rozmačkaným česnekem, zasypeme nasekanou petrželkou a zakapeme octem. Dáme chladit. Podáváme druhý den s chlebem.

Tenhle recept mi prozradil na mé první samostatné dovolené v Řecku prozradil syn gruzínských správců hotelu. Později jsem zjistila, že takto lilek upravují i v Arménii. Teda přidávají tam ještě cibuli.