Follow Me on Pinterest

úterý 24. prosince 2013

Vánočka

500 g hladké mouky dvounulky
90 g cukru
2 žloutky
100 g másla
20 g droždí
100 ml mléka
100 ml smetany ke šlehání
citronová kůra
špetka soli
2 lžíce rumu
2 lžíce brusinek
hrst mandlí
mandlové lupínky

Brusinky naložíme do rumu. Do trošky vlažného mléka nasypeme pár lžiček cukru a rozdrobíme droždí. Dáme do tepla a necháme vzejít kvásek. Mezitím umícháme žloutky s cukrem a máslem do pěny. Postupně přisypáváme mouku, sůl a citronovou kůru. Potom vmícháme kvásek, zbylé mléko, smetanu a rum s brusinkami. Nakonec vmícháme mandle. Vymícháme jemné těsto, přikryjeme utěrkou a necháme v teple kynout asi půl hodiny. Těsto rozdělíme na devět dílů a z nich upleteme vánočku. Vánočku potřeme rozmíchanými bílky a posypeme mandlovými lupínky. Spíchneme ji špejlemi a necháme na plechu znovu nakynout. Plech vložíme do trouby vyhřáté na 150 stupňů a pečeme asi půl hodiny.
Návod na pletení vánočky tady.

pátek 20. prosince 2013

Zázvorové perníčky

150 g másla
1 dl medu
2 dl cukru
1 dl smetany
450 g hladké mouky
1 lžička prášku do pečiva
½ lžičky mletého zázvoru
½ lžičky mletého pepře
½ lžičky mletého hřebíčku
2 lžičky mleté skořice

Těsto si připravíme den před samotným pečením.
V pánvi šetrně, pozvolna rozehřejeme máslo, med a cukr. Když se ingredience spojí, odstavíme, vmícháme smetanu a necháme trochu zchladnout. Vmícháme koření a mouku smíchanou s kypřicím práškem. Vypracujeme hladké těsto, rozdělíme na dvě části, vložíme do mikrotenových sáčků a ponecháme do druhého dne v lednici.
Těsto rozvalujeme na pomoučeném vále na 3 mm vysoký plát, ze kterého vykrajujeme oblíbené tvary, klademe na plech vyložený pečicím papírem, pečeme ve vyhřáté troubě při 175 °C asi 9−10 minut do zlatohněda.

pondělí 9. prosince 2013

Vanilkové rohlíčky

280 g hladké mouky
40 g cukru moučka
50 g strouhaných vlašských ořechů
50 g strouhaných loupaných mandlí
2 žloutky
200 g másla
lžička nastrouhané citronové kůry
na obalení 100 g moučkového cukru a 1 vanilkový cukr

Na vál do prosáté mouky přidáme 40 g moučkového cukru, nastrouhané ořechy a mandle, žloutky, změklé máslo a citronovou kůru. Zpracujeme těsto, vytvarujeme z něj váleček, zabalíme ho do fólie a necháme odpočinout přes noc v chladu, aby se vůně a chutě rozležely. V míse promícháme moučkový cukr a vanilkové cukry na obalení. Troubu předehřejeme na 180 °C, plech vyložíme pečicím papírem. Těsto rozdělíme na kousky, vytvarujeme z něj rohlíčky a pečeme ve vyhřáté troubě do zrůžovění. Ještě teplé rohlíčky obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru.

sobota 30. listopadu 2013

Vepřové ledvinky na slanině

500 g vepřových ledvinek
100 g slaniny
1 lžička kmínu
2 bobkové listy
1/2 lžičky čerstvě mletého pepře
sůl
1 lžíce hladké mouky
200 ml smetany (nemusí být)

Ledvinky podélně rozkrojíme, zbavíme žláz a tuku a nakrájíme na proužky. Slaninu nakrájíme na drobné kostičky a rozehřejeme ji v hrnci nebo pánvi. Když slanina zesklovatí, přidáme kmín, pepř a nalámaný bobkový list, krátce orestujeme a přidáme nakrájené ledvinky, které zprudka opečeme, aby se zatáhly. Zalijeme vodou nebo vývarem, přikryjeme a dusíme doměkka. Pokud je potřeba, osolíme a zahustíme moukou, přilijeme smetanu a necháme chvilku provařit. Podáváme s rýží.

neděle 24. listopadu 2013

Mrkvance

200-250 g jemně strouhané mrkve
450 g polohrubé mouky
1/2 prášku do pečiva
250 g másla nebo tuku na pečení
mletý cukr a vanilkový cukr na obalení
povidla, marmeláda, tvarohová, maková nebo ořechová náplň

Z mrkve, mouky, prášku do pečiva a tuku vypracujeme těsto a necháme ho chvíli odpočinout. Těsto na pomoučeném válu rozválíme na tenkou placku, z níž vykrajujeme čtverečky nebo kolečka, případně použijeme tvořítka na šátečky, plníme je povidly, marmeládou nebo náplní. Pečeme při 180 stupních asi 20 minut a ještě teplé obalíme ve směsi mletého a vanilkového cukru.

neděle 17. listopadu 2013

Kuřecí asijská variace

2 kuřecí prsa
pepř
2 lžíce sójové omáčky
1 lžíce solamylu
2 lžíce sladké chilli omáčky
1/2 lžičky sušeného mletého zázvoru
2 lžíce oleje
2 lžíce pražených arašídů
malá sklenička kompotu - hrušky, broskve nebo mandarinky
1 lžíce arašídového másla

Kuřecí prsa nakrájíme na nudličky, opepříme, okořeníme zázvorem, přidáme sójovou a chilli omáčku, zasypeme solamylem, promícháme a necháme asi půl hodinky v chladu. Na pánvi rozehřejeme olej a v něm narychlo opečeme naložené kuřecí maso a arašídy. Když je maso ze všech stran opečené a začíná se připalovat, přilijeme trochu vody. Spojením vody a škrobu vznikne omáčka, maso v ní chvilku dusíme. Pak přidáme nakrájené kompotované ovoce a šťávu z kompotu. Nakonec vmícháme arašídové máslo. Podáváme s rýží.


Rychlé kuřecí chilli

2 kuřecí prsa
olej
sůl
pepř
1 lžička sušené bazalky
1 lžičky adžiky
1 chilli paprička
1 malá plechovka kukuřice a 1 plechovka fazolí v rajské omáčce (nebo lépe červené fazole s kukuřicí v chilli omáčce – Bonduelle)
tortilové placky
zelená paprika
rajčata
avokádo nebo guacamole
kysaná smetana
strouhaný sýr

Kuřecí prsa nakrájíme na malé kousky a narychlo osmahneme na kapce oleje. Osolíme, opepříme, okořeníme a přidáme nadrobno nakrájenou chilli papričku. Z kukuřice slijeme vodu, obsah obou konzerv přidáme do pánve a společně pár minut prohříváme. Podáváme zabalené do tortilových placek s nastrouhaným sýrem, nakrájenými rajčaty, nakrájeným avokádem nebo guacamole a podle chuti s kysanou smetanou. Chilli je také možné podávat s rýží nebo těstovinami.

neděle 22. září 2013

Pečený kapr se zeleninou a pivem

1 kapr
4 rajčata
1 světle zelená paprika
pár lístků bazalky
sůl
pepř
adžika (nemusí být)
olej
3 stroužky česneku
1 dl piva

Kapra očistíme, nakrájíme na podkůvky a nasolíme. Rajčata nakrájíme na kousky a papriku na kolečka. Zeleninu osmahneme na pánvi s kapkou oleje, osolíme, opepříme, okořeníme adžikou a čerstvou bazalkou a pár minut dusíme. Osolené podkůvky kapra z obou stran narychlo osmahneme a dáme je to pekáče. Česnek prolisujeme a potřeme jím kousky ryby. Nahoru dáme zeleninu, zalijeme pivem a v troubě zahřáté asi na 180 stupňů pečeme, dokud se nevypaří většina tekutiny. Podáváme s chlebem nebo s brambory.


Žemlovka s jablky a tvarohem

250 g tvarohu
100 g pískového cukru
4 vejce
8 rohlíků
500 g jablek
lžička mleté skořice
600 ml mléka
1 vanilkový cukr

Cukr smícháme se skořicí. Polovinu cukru smícháme s tvarohem, jedním vejcem a lžící mléka. Zapékací mísu vymažeme máslem nebo vyložíme pečicím papírem. Rohlíky nakrájíme na kolečka. V mléce rozmícháme tři vejce a trochu cukru se skořicí. V této směsi namáčíme polovinu rohlíků a klademe je do mísy tak, abychom pokryli dno. Na rohlíky rozetřeme tvarohovou hmotu. Jablka zbavíme jadřinců, nakrájíme je na tenké plátky, které klademe na tvaroh a prosypáváme cukrem se skořicí. Nahoru dáme další vrstvu rohlíků namočených v mléce s vajíčkem, případně zalijeme zbytkem mléka s vejci. Posypeme vanilkovým cukrem a pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 35 minut.

sobota 31. srpna 2013

Malinový sirup bez vaření


2 kg malin
1,5-2 litry převařené vody
40 g kyseliny citronové
3-4 kg cukru krupice

Maliny rozmačkáme v míse, smícháme s kyselinou citronovou, zalijeme převařenou vodou a necháme stát v chladu. Po 24 hodinách přecedíme přes plátýnko. Do čisté šťávy vmícháme cukr a sirup nalijeme do lahví. Uchováváme v lednici.

neděle 25. srpna 2013

Ovocný koláč s tvarohem a drobenkou

Ostružiny, meruňky, jablka, švestky. Na tento koláč se hodí jakékoli ovoce.

Na těsto:
350 g hladké mouky
150 g másla
100 g moučkového cukru
2 vejce
1 vanilkový cukr
1/2 kypřicího prášku
1-2 lžíce mléka

Na náplň:
250-500 g tvarohu
2 vejce
100 g cukru
1 lžíce bramborového škrobu
ovoce

Na drobenku:
150 g hrubé mouky
100 g másla
100 g moučkového cukru
skořice nebo skořicový cukr

Vypracujeme těsto, vyválíme ho na pečicím papíru a i s papírem přeneseme na plech. Potřeme ho tvarohovou náplní a na ni poklademe ovoce. Ovocnou vrstvu posypeme drobenkou. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů  40 až 50 minut.

sobota 3. srpna 2013

Kváskový chléb

Pustila jsem se do experimentu zvaného kváskový chléb. Dosud jsem pekla jen kvasnicový, o který jsme se doma pokaždé málem poprali. O kvásku, kváskové mapě a chlebu, který je lepší než kterýkoli nejlepší z obchodu jsem toho slyšela hodně, proto jsem se rozhodla, že to taky vyzkouším.
A od píky. Založila jsem kvásek podle návodu. Nevěřili byste, jaké je to dobrodružství :) Nevíte, jestli kvásek vzejde, jestli se nezkazí, nezplesniví, staráte se o něj jak o domácí zvířátko.
Poctivě jsem ho krmila a po čtvrtém dni se pustila do výroby těsta v poměru 4 díly žitné mouky a 3 díly pšeničné, celkem 700 g mouky. K tomu voda, sůl a kmín. Celou noc kynulo v míse pod utěrkou a pak ještě od rána do odpoledne v ošatce. Odpoledne jsem rozehřála troubu na 220 stupňů, dolů dala plech s vodou a plech s bochníkem se šel ohřát. Po deseti minutách jsem teplotu stáhla na 150 a pekla ještě půl hodiny. Chvíli před dopečením jsem ho potřela vodou.
Teď už vím, že budu v experimentu pokračovat - kvásek je v lednici, stačí ho vytáhnout a oživit. Budu zkoušet různé poměry mouky, různé přísady. Jak už jsem říkala, je to dobrodružství.

Výborný návod na pečení chleba.








neděle 28. července 2013

Oříškové müsli tyčinky

2 šálky ovesných vloček
½ šálku medu
½ šálku kukuřičného sirupu
2 lžíce kokosového oleje nebo másla
pár kapek mandlové tresti
hrst mandlí
hrst nesolených arašídů
hrst mandlových lupínků
hrst kokosových plátků
hrst loupaných dýňových semínek
hrst sušených brusinek
2 lžíce sezamu

Troubu rozehřejeme na 180 stupňů. Vločky, mandle a arašídy dáme na plech a v troubě je necháme orestovat dozlatova. Během restování je můžeme promíchat, aby se zabarvily rovnoměrně. Nepřepalujeme, aby mandle a ořechy nebyly hořké. Med se sirupem a olejem rozehřejeme, do tekuté směsi přimícháme ostatní suché přísady. Troubu zeslabíme na 150 stupňů. Vločky s ořechy a mandlemi přimícháme do směsi a tu rozetřeme do zapékací mísy vyložené pečicím papírem. Pečeme 25 minut. Necháme úplně vychladnout a krájíme na tyčinky. Oříšky a suché plody můžeme jakkoli kombinovat. Pokud používáme méně suchých plodů, ubereme polovinu sirupu. Z uvedeného množství se mi podařilo nakrájet 14 tyčinek.

neděle 16. června 2013

Bezinkový sirup


120 květenství černého bezu
6 litrů převařené vody
200 g kyseliny citrónové
4 citróny
2 limety
4 až 5 kg cukru

Svaříme vodu a necháme vychladnout. Čerstvě nasbírané květy dáme do velké skleněné nebo plastové nádoby, přidáme dobře očištěné, na kolečka nakrájené citróny a limetky a zalijeme vodou, ve které jsme rozmíchali kyselinu citrónovou. Směs necháme naloženou jeden den, nejlépe v tmavší a chladnější místnosti. Po 24 hodinách šťávu přecedíme přes plátýnko a vmícháme cukr. Sirup přelijeme do skleněných lahví a uložíme v chladu. Z uvedeného množství vyrobíme 7 litrů sirupu.


neděle 9. června 2013

Špagety s krevetami a špenátem



75 g špaget
sůl
voda
1 lžička olivového oleje
1 stroužek česneku
100 g krevet
100 g špenátu
1 lžíce sójové omáčky
1 lžička chilli omáčky (nemusí být)
6 lžic kokosového mléka

Špagety uvaříme v osolené vodě. Česnek nakrájíme nadrobno. V pánvi rozehřejeme olej, vhodíme do něj česnek a po chvíli přidáme krevety. Opečeme je z obou stran, zalijeme sójovou a chilli omáčkou a přisypeme špenát. Když ovadne, vlijeme do pánve kokosové mléko. Chvíli směs prohřejeme, většinu mléka necháme odpařit a pak podáváme se špagetami nebo promíchané s rýží. Ozdobíme bazalkou a cherry rajčátkem. 

neděle 31. března 2013

Honzovy buchty

500 g hladké mouky
30 g droždí
70 g cukru krupice
250 ml mléka
2 vejce
špetka soli
140 g másla
nastrouhaná kůra z jednoho citronu

Náplň maková:
1 hrnek mletého máku
1 hrnek mléka
2 lžíce krupicového ckru
lžíce rumu

Náplň povidlová:
400 g povidel
2 lžíce rumu

Na potření:
rozehřátá máslo, případně sádlo
po upečení máslo, moučkový cukr a rum


Mléko ohřejeme, část v míse smícháme s rozdrobeným droždím a troškou cukru a necháme vzejít kvásek. Hladkou mouku smícháme s cukrem, vejci, citronovou kůrou, vmícháme rozpuštěné máslo, mléko a kvásek, vypracujeme těsto a necháme v teple vykynout. Pečicí plech vymažeme sádlem nebo rozpuštěným máslem. Troubu předehřejeme na 170 stupňů. Vykynuté těsto rozválíme, vykrojíme čtverečky, ty plníme náplní, zabalíme a pokládáme na plech vedle sebe, spojem dolů. Pečeme dvacet minut až půl hodiny dozlatova.

Poznámka pro mě 😃: toto množtví se vejde do velké bílé pečicí formy.


sobota 30. března 2013

Domácí chléb (bez pekárny)



1 kg hladké mouky
50 g čerstvého droždí
polévková lžíce soli
polévková lžíce kmínu
lžička cukru
500 ml vlažné vody

Z malého množství vody, cukru a droždí uděláme kvásek, necháme ho kynout asi 10 minut. Do mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, kmín, vlijeme vodu a kvásek a rukama vypracujeme těsto. Těsto vyválíme do kulatého nebo oválného tvaru a necháme v teple v moukou vysypané ošatce kynout asi 45 minut. Troubu předehřejeme na 200 stupňů. Vykynutý chléb vyklopíme na moukou vysypaný plech a vložíme do trouby. Po deseti až patnácti minutách snížíme teplotu na 160 stupňů. Během pečení chléb potíráme teplou vodou s rozpuštěným máslem. Celkem chléb pečeme asi hodinu a čtvrt.

neděle 10. února 2013

Hovězí s brokolicí (Kuřecí rychlá varianta)


1/2 kg hovězí roštěné nebo svíčkové
1 šálek hovězího vývaru
1/2 hrnku sójové omáčky
1/3 hrnku hnědého cukru
1 lžíce sesamového nebo arašídového oleje
3 stroužky česneku
2 lžíce škrobové moučky
růžičky čerstvé brokolice
rýže

Roštěnou nakrájíme na tenké plátečky. Vývar smícháme se sójovou omáčkou, cukrem, olejem, utřeným česnekem a škrobovou moučkou, vmícháme maso a dáme do pomalého hrnce. Na nízkém výkonu vaříme asi 8 hodin. Brokolici rozebereme na růžičky a uvaříme ji v páře, smícháme ji s hotovým masem s omáčkou. Podáváme s rýží.

Kuřecí rychlá varianta:
1/2 kg nudliček z kuřecích prsou
růžičky čerstvé brokolice
1 oleje
3 stroužky česneku
1/2 hrnku sójové omáčky
1/3 hrnku hnědého cukru
2 lžíce škrobové moučky
rýže

V pánvi rozehřejeme olej a na něm rychle osmahneme utřený česnek. Nesmí zhnědnout, aby nezhořknul. Pak přidáme kuřecí nudličky, krátce je orestujeme a přisypeme brokolici, chvíli restujeme společně. Nakonec přilijeme směs omáčky, cukru a škrobu, promícháme a společně prohřejeme.
Podáváme s rýží.

Hovězí polévka s játrovými knedlíčky


1 kg hovězího masa s kostí
1 velká mrkev
1 velká petržel
kousek celeru
2-3 bobkové listy
10 kuliček pepře
4 kuličky nového koření
sůl
300 g hovězích nebo vepřových jater
1 vejce
1 lžíce majoránky
2 stroužky česneku
sůl
pepř
strouhanka
zelená petržel

Maso dáme do velkého hrnce, zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Posbíráme vysráženou bílkovinu, přidáme zeleninu, sůl a koření v plátěném pytlíčku nebo čajovém sítku. Vaříme pomalu doměkka. Využila jsem pomalý hrnec a na nejnižší výkon jsem maso vařila 14 hodin. Samozřejmě postačí normální hrnec, ale pomalé a dlouhé vaření nepodceňujte. Maso vyjmeme z vývaru, nakrájíme na malé kousky a vrátíme do polévky. Játra umeleme, vmícháme vejce, majoránku, rozetřený česnek, sůl a pepř a postupně vmícháváme strouhanku. Ze směsi vytvoříme malé knedlíčky dáme je zavařit do polévky. Nakonec vsypeme posekanou petrželku a už nevaříme. 

Čokoládovo-arašídový cheesecake


1,5 šálku (asi 200 g) drcených čokoládových sušenek
0,5 šálku rozpuštěného másla
0,5 kg smetanového sýru (použíla jsem 250 g tučného tvarohu, 200 g mascarpone a 100 g kysané smetany)
1 šálek arašídového másla
¼ šálku cukru
3 vejce
1,5 šálku (200 g) čokoládových kousků (použila jsem sedmdesátiprocentní čokoládu)
1 vanilková cukr

Troubu předehřejeme na 150 stupňů Celsia. Rozdrcené čokoládové sušenky smícháme s rozpuštěným máslem. Směs namačkáme na dno 23centimetrové formy a vytvoříme vyšší okraj. Necháme vychladit. Sýr ušleháme dohladka. Do poloviny sýru všleháme arašídové máslo a ¼ šálku cukru, pak všleháme 1 vejce a odložíme. Čokoládu necháme rozpustit, vmícháme do ní zbytek sýru a vanilku a nakonec dvě rozšlehaná vejce. Polovinu čokoládové směsi rozetřeme na sušenkové těsto. Opatrně naneseme celou arašídovou hmotu a nahoru druhou polovinu hmoty čokoládové.
Pečeme asi 45 minut. Venkovní okraj bude vypadat sušší, vnitřní bude tmavší a vlhčí. Necháme ještě 15 minut chladnout ve formě, pak z formy uvolníme a po úplném vychladnutí dáme do chladu. 15 minut před podáváním z ledničky vytáhneme.

Adapted from this recipe.



neděle 3. února 2013

Zapečená brokolice


1 brokolice
100 g balkánského sýru
2 vejce

Zapneme troubu na 180 stupňů. Brokolici očistíme, rozebereme na růžičky a asi 5 minut vaříme v páře. Když je krásně sytě zelená, přesypeme ji do zapékací misky a zalijeme směsí vajec a nastrouhaného sýru. Kameninovou nebo skleněnou misku není potřeba vymazávat. Pečeme tak dlouho, až směs sýru a vajíček zezlátne. Podáváme jako hlavní jídlo s bramborami nebo bramborovou kaší. Hodí se i jako příloha k masu.

Dušená kapusta


1 kg kapusty
1/2 kg brambor
1 lžíce oleje
sůl
kmín
pepř
5 stroužků česneku

Kapustu očistíme a nakrájíme na proužky. Nemusíte to přehánět, může být nakrájená nahrubo. Brambory oloupeme a nakrájíme na kostky. Do velkého kastrolu dáme rozehřát olej a hodíme na něj brambory a po chvíli i nakrájenou kapustu. Osolíme, okořeníme kmínem a pepřem, zalijeme vodou a pod pokličkou dusíme doměkka. V průběhu dušení občas promícháme, aby se kapusta nepřipálila. Podle potřeby dolijeme vodu. Když je kapusta měkká, vmícháme rozetřený  česnek, promícháme a máme hotovo. Kapustu nemusíme zahušťovat, udělají to za nás brambory.

středa 16. ledna 2013

Kyšková polévka


1 litr kyšky
1 kelímek kysané smetany
4 brambory
svazek čerstvého nebo 1-2 lžíce mraženého nebo naloženého kopru
1 lžíce hladké mouky
sůl

Brambory oloupeme, nakrájíme na kostky a přidáme vodu tak, aby byly brambory ponořené, osolíme a vaříme. Když jsou měkké, smícháme smetanu s kyškou, rozmícháme v ní mouku na zahuštění a postupně ji za stálého míchání přiléváme do polévky. Chvíli povaříme, podle chuti dosolíme, případně okyselíme citronem nebo octem. Přidáme kopr, lehce necháme přejít varem a odstavíme.